Przede wszystkim należy podkreślić bardzo ważny aspekt jakim jest wiek klienta. Młode osoby, w wieku dorastania, mają niesamowite zdolności regeneracyjne, a ich ciało jest w stanie się „naprawić” w zadziwiająco szybkim tempie, nawet po najgorszych upadkach.

Jak to możliwe? A no tak, że kości u młodej osoby są jeszcze bardzo elastyczne i nie pękają podczas upadków, tylko dosłownie wyginają się i momentalnie wracają do swojego pierwotnego kształtu. Seniorzy i osoby starsze tracą te wyjątkowe zdolności i na wskutek różnych potknięć i przewrotek, nawet tych najmniejszych może dojść do złamania. U starszych osób tendencja budowy kości również się zmienia. Często dochodzi do odwapnień i tak zwanego zmniejszenia  utkania kości beleczkami kostnymi, co w najprostszy sposób mówiąc osłabia kości. Takie kontuzje jak: przezkrętarzowe złamanie  głowy kości udowej, kompresyjne złamanie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym czy złamanie nasady dalszej kości promieniowej przedramienia , to typowe złamania dla osób starszych, które rzadko występują u osób młodych. Nie chodzi tu o to, że dzieci nie upadają, wręcz przeciwnie upadają bardzo dużo, ponieważ są bardzo aktywne i dużą część czasu spędzają w ruchu. Jednak ich kości są bardziej elastyczne. To jedna z podstawowych różnic, a zarazem lekarstwo na słaby stan kości osób starszych- ruch. Częsty ruch i aktywność fizyczna poprawia ukrwienie, odżywia mięśnie i kości, jak również wpływa pozytywnie na ogólny stan kości.   

Mięśnie i ścięgna wraz z wiekiem, również tracą swoje właściwości na rozciąganie i ich elastyczność pogarsza się. Zakresy ruchomości w stawach maleją i powodują ograniczenia w mobilności stawów. Wszystkie te elementy sprawiają, że osoby w starszym wieku są bardziej podatne na poważne kontuje  wynikające czasami z małych i niegroźnie wyglądających upadków.

Autoregeneracja jest niesamowitym i złożonym procesem pozwalającym na odbudowanie się ciała w celu zachowania homeostazy- równowagi. Czas potrzebny na zregenerowanie się młodej osoby i starszej jest różny i wydłuża się wraz z wiekiem. Często u seniorów pomoc osób z zewnątrz jest konieczna w celu powrotu do pełnej sprawności. Zaangażowane osoby to między innymi: fizjoterapeuci, pielęgniarki, logopedzi czy psychologowie. Cały sztab osób pracujących nad powrotem najbliżej nam starszej osoby robi co w ich mocy, żeby ciało i umysł powrócił do pierwotnego stanu.

Jeszcze jednym bardzo ważnym elementem wpływającym na czas potrzebny do powrotu do zdrowia osób różni się od siebie, dlatego że jest związany z indywidualnymi predyspozycjami pacjenta. Stan psychiczny i chęć do pracy i do odzyskania zdrowia, waga, wiek, wsparcie rodziny i inne choroby współistniejące to tylko niektóre z czynników które mogą sprawić, że z fizjoterapii która powinna zająć pół roku, zajmuje rok.

Reasumując zdrowie nasze  i naszych najbliższych jest najważniejsze i warto pamiętać o haśle przewodnim, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak jeśli już dochodzi do sytuacji utraty zdrowia to powinniśmy być skoncentrowani tylko na sobie i na tym jak najszybciej stanąć na nogi. Nie można się porównywać do drugiej osoby, która przeszła przez takie samo złamanie i twierdzić, że już nigdy nie odzyska się pełni sił. To nie prawda, wszystko jest możliwe, ale trzeba pamiętać że fizjoterapia to bardzo szeroki temat o wielu wątkach, a spełniając wszystkie jej warunki skracamy czas rekonwalescencji i szybciej możemy cieszyć się zdrowiem.