Na co warto zwrócić uwagę, jeśli uczęszczamy na fizjoterapię?
Zadbajmy o nasze nastawienie do wykonywanych ćwiczeń.

Przygotowanie psychiczne ma czasem ogromny wpływ na to, jakie korzyści możemy czerpać ze spotkań z fizjoterapeutą. Wykonywanie ćwiczeń czasem może być niewygodne i wiązać się z dyskomfortem. Dodatkowo sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdy bardzo szybko oczekujemy efektów. Jeśli nie odnotowujemy ich w oczekiwanym przez nas czasie, zaczynamy odczuwać rozczarowanie, a nawet zniechęcenie. Niestety takie nastawienie nie pozwoli nam na wytężoną pracę, niezbędną do powrotu do zdrowia. Warto uświadomić sobie, że terapia jest procesem. Jej efekty zależą od indywidualnego organizmu, a czas, po którym można je zauważyć, również jest indywidualną kwestią. Osoba zmotywowana, niepróbująca na siłę przyspieszać tych efektów będzie mogła w pełni skupić się na pracy ze specjalistą.

 


Bądźmy szczerzy z naszym fizjoterapeutą

 


Przed taką osobą nie powinniśmy się wstydzić mówić o dolegliwościach. Należy dzielić się z nim wszystkimi cennymi informacjami. Tylko taka szeroka wiedza o stanie pacjenta, pozwoli na dobranie odpowiednich ćwiczeń. Mowa nie tylko o aktualnym samopoczuciu, ale też o historii medycznej. Absolutnie nie ma sensu ukrywać przebytych chorób czy chorób przewlekłych. Jeśli mamy wątpliwości, czy coś ma związek z naszą fizjoterapią, podzielmy się tym i tak. Czasem możemy zdziwić się, jak wiele kwestii ma tu znaczenie. Mogą to być nie tylko sprawy związane ze zdrowiem fizycznym, ale też z psychicznym (np. depresja).

 


Postarajmy się, żeby komunikacja i współpraca przebiegały bez zarzutu

 


Oprócz jawności informacji i pozytywnego nastawienia, zadbajmy również o to, żeby obdarzyć specjalistę zaufaniem. Jest ono niezbędne, żeby taka współpraca była rzeczywiście owocna. Czasem może się nam wydawać, że fizjoterapeuta skupia się na nieodpowiednim obszarze. Zanim zaczniemy wątpić w jego kompetencje, przypomnijmy sobie, że poszczególne elementy naszego organizmu są ze sobą połączone. To z kolei oznacza, że na siebie wpływają. Takie połączenia mogą nie być intuicyjne i o większości nie mamy pojęcia. Z tego powodu może nas dziwić, jeśli zgłaszamy się z problemem z ręką, a specjalista przez jakiś czas skupia się na naszych plecach. Łatwiej będzie nam zaufać fizjoterapeucie, jeśli będziemy czuć, że to kompetentna osoba. Z tego powodu poświęćmy odrobinę czasu na znalezienie profesjonalisty cieszącego się nieposzlakowaną opinią.

 


Co jeszcze możemy zrobić?

 


Na to, czy fizjoterapia przyniesie dobre efekty, mają wpływ też inne, nieco bardziej prozaiczne czynniki. Jeśli spóźniamy się na wizytę i próbujemy w pośpiechu wykonywać ćwiczenia, nie wykorzystamy pełnego potencjału płynącego ze spotkania ze specjalistą. Podobnie sprawa się ma z tym, o czym myślimy podczas ćwiczeń. Gdy nasze myśli błądzą i nie jesteśmy "tu i teraz", czyli w gabinecie fizjoterapii we Wrocławiu, również omija nas coś ważnego. Zamiast tego obserwujmy swoje ciało, sprawdzajmy, jak reaguje, a jeśli coś nas niepokoi, informujemy o tym naszego specjalistę.

Fizjoterapia codziennie pomaga wielu osobom i dzisiaj nikt już nie wątpi w jej skuteczność. Jeśli już poświęcamy na nią swój czas i siły, postarajmy się robić wszystko, żeby skorzystać z takich zabiegów w stu procentach.