Jakie przyrządy wykorzystuje się podczas rehabilitacji?

Warto zaznaczyć, że takie profesjonalne urządzenia nie zawsze są konieczne.

Czasem rehabilitacja przeprowadzana jest bez ich użycia. Wyróżnić można jednak sporo sytuacji, gdy znacznie ułatwiają one powrót do formy lub zachowanie dobrej kondycji u seniora. W rehabilitacji geriatrycznej nierzadko używa się takich rozwiązań, jak:

 


rower stacjonarny

Takiego przyrządu nie poleca się osobom, zmagającym się ze schorzeniami stawu kolanowego. Rowery do ćwiczeń dla seniorów, w przeciwieństwie do standardowych rowerów, wykorzystywanych do domowych treningów, wyposażone są w siedzisko z oparciem. Taka konstrukcja sprawia, że ciało jest ustabilizowane, a ryzyko utraty równowagi jest zminimalizowane.

 


rotory rehabilitacyjne

Niektóre takie urządzenia służą jedynie do ćwiczeń kończyn górnych; inne wykorzystywać można również do treningu kończyn dolnych. Przyrządy są zróżnicowane nie tylko ze względu na zastosowanie, ale też ze względu na rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Z rotorami rehabilitacyjnymi można wykonywać ćwiczenia czynne i bierne. Taki trening przeznaczony jest również dla osób leżących. Nowoczesne opcje wyposażone są w wyświetlacze LCD oraz można sterować nimi za pośrednictwem pilota.

 


dynamiczne poduszki do siedzenia

Takie rozwiązania sprawiają, że pacjent ćwiczy podczas spoczynku. Z pomocą specjalnej poduszki można skorygować wady postawy, wzmocnić mięśnie grzbietu oraz zredukować napięcie niektórych mięśni.

Dopierając sprzęt do rehabilitacji seniora należy pamiętać o tym, żeby trening był bezpieczny. Osoba starsza musi czuć się pewnie, a to oznacza, że trzeba wykluczyć ryzyko poślizgnięcia lub przewrócenia się. Konieczne jest także dobranie właściwego obciążenia. Bardzo istotna jest tutaj dobra komunikacja między rehabilitantem/rehabilitantką a osobą starszą, bo tylko dialog pozwala tak skonstruować trening, żeby wpływał on pozytywnie na komfort i samopoczucie seniora.