W 2020 roku nowy wirus COVID-19 i pandemia z nim związana zmusił nas wszystkich do podjęcia niezbędnych środków ostrożności chroniących nas przed wirusem, w tym zredukowania kontaktów miedzy ludźmi i minimalizowanie wyjść z domu.

Co się z tym wiązało to nieunikniony spadek formy fizycznej, jak i psychicznej. Problem ten mocno dał się we znaki seniorom, którym ruch i podstawowa aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania dobrego zdrowia. Siedzący tryb życia i brak ruchu, bez względu na wiek, nie jest korzystny dla zdrowia. Zwłaszcza u osób starszych brach aktywności fizycznej osłabia organizm, często prowadzi do bólów kręgosłupa, obniża masę mięśniowa i gęstość kości, a za tym zwiększa ryzyko kontuzji oraz urazów mięśni, wiązadeł i stawów. 

Na szczęście wraz z wprowadzeniem masowych szczepień przeciwko Covid-19, pojawiła się szansa na powrót do normalnego życia.  Parki i lasy zostały znowu otwarte, a dzięki temu wróciła możliwość regularnego uprawiana sportu, oraz aktywnych form wypoczynku. Chodzenie z kijkami, ćwiczenia na siłowni plenerowej, jeżdżenie na rowerze czy też pływanie lub inne ćwiczenia na basenie znów stały się dostępne. Nawet wykonywanie prac w ogródku lub spacer z psem są doskonałymi formami aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.  Również znowu zostały udostępnione usługi fizjoterapeutyczne z dojazdem do domów klienta.  Fizjoterapeuci mogą pomóc dobrać odpowiedni i bezpieczny zestaw ćwiczeń dla seniorów w komforcie ich własnego domu.

Taka opcja  prywatnych zajęć z fizjoterapeutą może być najlepsza dla osób starszych, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem i aktywnością fizyczną, lub dla tych, którzy są po kontuzjach, lub przebytych chorobach.  Wykwalikowany fizjoterapeuta doskonale dobierze ćwiczenia, żeby zapewnić szybki i bezpieczny powrót do zdrowia.  Rehabilitacja w warunkach domowych podnosi ogólną sprawność fizyczną pacjenta, która pomimo warunków pandemii pozwala osobie starszej na spotkania w szerszym gronie swoich rówieśników podczas spacerow, w parkach, czy klubach seniora.

Musimy przy tym pamiętać, że powrót do aktywnego trybu życia po wielu miesiącach pandemii, jest jedynie możliwy poprzez zaszczepienie się przeciw COVID-19. Tylko szczepienia umożliwiają bezpieczeństwo osób starszych, jakże osamotnionych w czasach pandemii. Ułatwiają kontakt z rodziną, najbliższymi, oraz osobami najbardziej przydatnymi dla seniorów, takimi jak pielęgniarki, fizjoterapeuci i opiekunowie. To tylko oni są wstanie utrzymać prawidłową kondycję fizyczną i sprawność ruchową, a poprzez swój osobisty kontakt z pacjentem dają mu poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa i psychicznego wsparcia. Dzięki takiej relacji pacjent w czasach pandemii nie pozostaje samotny, zamknięty w czterech ścianach swojego domu.

Szczepienia są wiec istotne nie tylko dla osób starszych, ale nas wszystkich mających z nimi kontakt. Dlatego też zachęcamy wszystkich, którzy się jeszcze nie zaszczepili do podjęcia o tym decyzji. Szczepienia są jedyną i skuteczną drogą do powrotu do aktywnego trybu życia oraz zażegnania pandemii!